Guvernul Republicii Moldova

Ministerul Tineretului și Sportului

A A A

DUELUL INTELECTUAL ÎNTRE TINERII DIN RAIONUL IALOVENI ŞI MUNICIPIUL CHIŞINĂU

La data de 28 mai 2016 (sâmbătă), începând cu ora 10.30, la Casa de cultură din or. Ialoveni s-a desfăşurat primul duel din seria de Dueluri intelectuale între tinerii din diverse localităţi. Evenimentul a fost organizat de Clubul Moldovenesc de Jocuri Intelectuale cu suportul Ministerului Tineretului şi Sportului al Republicii Moldova prin intermediul Programului de Granturi. Acest eveniment a fost organizat în parteneriat cu Administrația publică locală Ialoveni.

 

Astfel, la competiţie au participat 20 de echipe: 10 din liceele din raionul Ialoveni şi 10 echipe din liceele municipiului Chişinău.  

  1. Echipa TEMERARII, L. T. ,,Andrei Vartic”, Ialoveni, căpitan – Tudor TITOROG;
  2. Echipa OLIMP, L. T. ,,Olimp”, Costeşti, căpitan – Gheorghe BORTĂ;
  3. Echipa JUNIORII, L. T. ,,Olimp”, Costeşti, căpitan – Iulia SULA;
  4. Echipa LUCEAFĂRUL, L. T. ,,Ion Pelivan”, Răzeni, căpitan – Mihail ŞAPCO;
  5. Echipa NAVI, L. T. Puhoi, căpitan – Victoria BUMBU;
  6. Echipa EXPLORERS, L. T. ,,Aurel David”, Bardar, căpitan – Andrei BRAGA;
  7. Echipa MINIONII, L. T. Ruseştii Noi, căpitan – Maria CODREANU;
  8. Echipa OREO, L. T. ,,Petre Ştefănucă”, Ialoveni, căpitan – Dumitru SAVA;
  9. Echipa INGENIOŞII, L. T. Ţipala, căpitan – Ana CASTRAVEŢ;
  10. Echipa EVRICA, L. T. Costeşti, căpitan – Pavel LEVINTE;
  11. Echipa PHI, L. T. ,,Orizont”, Durleşti, căpitan – Evghenii BERIOZCHIN;
  12. Echipa KRONOS, L. T. ,,Orizont”, Chişinău, căpitan – Elvira SERŢEVOI;
  13. Echipa COLONEL SANDERS’ ARMY, Liceul Academiei de Ştiinţe a Moldovei, Chişinău, căpitan – Dan – Mihai BRADU;
  14. Echipa HI5, L. T. ,,Gaudeamus”, Chişinău, căpitan – Corina CUCOŞ;
  15. Echipa TYPE MISMATCH, L. T. ,,Gaudeamus”, Chişinău, căpitan – Andrian BUBII;
  16. Echipa GRYFFINDOR, L. T. ,,Prometeu”, Chişinău, căpitan – Elisaveta IOVU;
  17. Echipa INTERREGNUM, L. T. ,,Ion Creangă”, Chişinău, căpitan – Daniel ROTARU;
  18. Echipa QUASAR, L. T. ,,Orizont”, Durleşti, căpitan – Alic CIUMEICO;
  19. Echipa LANESRA, L. T. ,,Mihai Eminescu”, Chişinău, căpitan – Alexandru MORAR;
  20. Echipa TESLA, L. T. ,,Nicolae Iorga”, Chişinău, căpitan – Vlad TAMPIZA.

Duelul a cuprins 2 competiţii:

1. Ce? Unde? Când? cu 3 runde de 36 de întrebări;

2. Brain Ring  – în rezultatul căruia, au fost desemnaţi laureaţii duelului intelectual.

 

 

Rezultatul duelului:

Locul I - Phi (LT Orizont, Durlești)
Locul II - Quasar (LT Orizont, Durlești)
Locul III - Tesla (LT Nicolae Iorga)