
Peste 300 de tineri sportivi din 16 localități ale republicii s-au reunit la Chișinău cu prilejul Turneului tradițional, organizat pentru a VI-a oară de către Școala Sportivă Specializată de Judo „Oleg Crețul”.
Întrecerile s-au înscris în diversitatea evenimentelor, consacrate Zilei Internaţionale a Copilului și au constituit un bun prilej de verificare a tinerilor concurenți la capitolul pregătirii tehnice și tactice.
După o zi de meciuri spectaculoase, locul I în clasamentul general pe echipe a revenit gazdelor, care au obținut și nouă titluri la cele trei categorii de vârstă. Au îndreptățit așteptările antrenorilor Iulian Moșneaga, Leonid Pidhirnâi, Mihail Gheorghi, Maxim Prescornic, Maxim Brînză, Antonio Găină, Pavel Cecoi, Pavel Ivanov, care constituie, în opinia lui Dorin Gîncu, director al Școlii Sportive Specializate de Judo, o bună rezervă pentru antrenorii echipelor naționale printre cadeți și juniori.
Prezent la Festivitatea de inaugurare, Teodor Dănilă, șef-adjunct al Direcţiei analiză, monitorizare şi evaluare a politicilor din cadrul MTS, le-a dorit succes tinerilor judoca, să lupte cu abnegație și dăruire de sine în dorința lor de a deveni campioni, așa cum a făcut-o Oleg Crețul, discipol al Școlii moldovenești de judo. Accidentul tragic, după care și-a pierdut vederea, nu l-au împedicat să cucerească locurile pe podium, inclusiv la Jocurile Paralimpice. În prezent Oleg Crețul a început pregătirile pentru turneele de calificare la Jocurile Olimpice Tokyo 2020.











